Aktualności

17. January 2017

Przetworzenie gliny w materiał budowlany to niełatwe zadanie

Aby z lepkiej, surowej gliny uzyskać lekkie kruszywo ceramiczne lub Leca®, potrzebne są wysokie temperatury oraz wytrzymałe części maszyn. Dlatego właśnie Leca Denmark stawia wysokie wymagania w zakresie jakości i trwałości części maszyn stosowanych do napędu pieców obrotowych, które osiągają temperatury rzędu 1200 stopni Celsjusza.

Każdego dnia przenośnik taśmowy przenosi około 1000 ton surowej gliny z wyrobiska firmy Leca Denmark do zakładu w Hinge. Tutaj wilgotny surowiec czeka ciężka obróbka, która ostatecznie przekształci go w powszechnie znane brązowe kulki Leca® oraz inne produkty Leca®.

„Przenośnik taśmowy przenosi surową glinę do dużych pieców obrotowych. Po drodze glina przechodzi przez kilka procesów formowania, aż do uzyskania bryłek o wielkości mniej więcej dużego kamienia. To bardzo ciężki przemysł, który wymaga między innymi silników elektrycznych, przekładni oraz sprzęgieł” – wyjaśnia Tonny Hedevang, kierownik utrzymania ruchu.

Piece wygaszane są tylko dwa razy w roku

Temperatura w piecach wynosi około1200 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura powoduje uwolnienie tysięcy niewielkich pęcherzyków gazu, które są zamknięte w glinie i nadają materiałowi jego charakterystyczną lekkość, kiedy glina jest formowana w kulki podczas ruchu obrotowego pieca. Wyłączenie i ponowne uruchomienie pieców to bardzo kosztowna operacja, dlatego Leca Denmark tak bardzo dba o to, żeby nie dopuścić do usterek w procesie produkcyjnym.

„Piece wygaszamy tylko w Boże Narodzenie oraz podczas letniej przerwy urlopowej, żeby móc przeprowadzić regularne czynności konserwacyjne. Przez pozostałą część roku musimy pilnować, żeby piece były stale zapełnione. Przekładnie i silniki pracują w naprawdę ciężkich warunkach, więc potrzebujemy wytrzymałego sprzętu. Produkty i urządzenia nietrwałe lub o niskiej jakości po prostu się nie sprawdzają” – wyjaśnia Tonny Hedevang.

Ścisła współpraca z firmą Hoyer

Leca Denmark stawia przede wszystkim na niezawodność i szybki serwis, dlatego pozostaje w ścisłym kontakcie ze swoimi dostawcami, w tym również firmą Hoyer, dostawcą silników elektrycznych, przekładni i innych elementów przeniesienia napędu.

„Nie możemy być ekspertami w każdej dziedzinie, więc bardzo pomaga nam to, że Hoyer zna nasz zakład i nasze urządzenia, dzięki czemu może szybko zareagować, gdy pojawią się problemy. Na przykład, kiedy kilka miesięcy temu mieliśmy kłopoty z niektórymi sprzęgłami, na miejsce przyjechał nasz stały współpracownik z Hoyer, przeprowadził oględziny tych części i szybko znalazł rozwiązanie” – podkreśla Tonny Hedevang.


Leca Denmark – fakty
 

  • Leca Denmark jest częścią międzynarodowego koncernu Saint-Gobain.
  • Zakład w mieście Hinge zajmuje się wytwarzaniem wszystkich produktów Leca® w Danii.
  • Pierwsze produkty Leca® zostały opracowane w Danii w 1939 r.
  • Leca® znajduje zastosowanie m.in. jako budowlany materiał izolacyjny oraz lekki wypełniacz używany w budynkach, przy budowie dróg, przęseł mostów, ścieżek rowerowych i instalacji portowych.

Newsmail signup

Otrzymuj najświeższe informacje

Zapisz mnie

Imię i nazwisko*

Tytuł*

Firma*

Kraj*

E-Mail*

* required fields

Wybierz :

Usuń subskrybcję