Aktualności

21. April 2017

Innowacje w przemyśle papierniczym stwarzają nowe możliwości

Produkcja papieru to skomplikowany proces, bazujący na zaawansowanych technicznie liniach produkcyjnych, które stawiają wysokie wymagania dotyczące pracy pomp, silników elektrycznych, układów wentylacyjnych oraz szeregu innych zastosowań. W tym artykule przyglądamy się przemysłowi, w którym częste innowacje w metodach produkcji i w samych produktach stwarzają bardzo korzystne możliwości dla dostawców maszyn i urządzeń.

Choć pierwszy arkusz papieru wykonano jeszcze przed zbudowaniem piramid i Wielkiego Muru Chińskiego, przemysł papierniczy na pewno szybko się nie zestarzeje. Współczesna produkcja papieru to proces złożony i zaawansowany technicznie, który obejmuje przetwarzanie i kształtowanie surowców w ramach długiej sekwencji procesów prowadzących do stworzenia papieru do drukarek, opakowań lub produktów o specjalnym przeznaczeniu. Z tego właśnie powodu jest to przemysł stale wymagający nowych rozwiązań, począwszy od pomp, układów hydraulicznych i próżniowych, aż po silniki elektryczne – wszystkie tego typu podzespoły są dzisiaj dostarczane przez Hoyer do kilku europejskich producentów papieru.

Kompleksowa produkcja

Podstawowy składnik papieru stanowi surowe drewno z wiecznie zielonych roślin oraz drzew iglastych, które jest następnie przerabiane do postaci wiórów i transportowane do fabryki celulozy. Tam jest ono gotowane i poddawane działaniu środków chemicznych, wskutek czego powstaje masa papierowa, którą określa się również mianem masy włóknistej. Obróbka chemiczna pozwala na oddzielenie włókien celulozowych w drewnie i wymieszanie ich z wodą i różnymi dodatkami. Miazga trafia dalej do maszyny papierniczej, gdzie wysycha rozłożona na drucianej siatce, a odsączona woda jest odparowywana pod wpływem ciepła. W efekcie powstaje papier podłożowy, który można poddać obróbce końcowej zgodnie z przeznaczeniem, a następnie przepuścić przez wałki lub pociąć na arkusze.

„Maszyna papiernicza jest wyposażona w ponad tysiąc różnych silników elektrycznych, których moc może mieć od kilku kW do kilku mW. Takie silniki stanowią element produkcji zintegrowanej, która – oprócz szeregu innych podzespołów – wykorzystuje także bardzo dużą liczbę pomp. Produkcja papieru to proces czasochłonny, a maszyna papiernicza musi działać przez cały czas i bez żadnych zakłóceń” – wyjaśnia Ewald Harrer, country manager w niemieckim oddziale firmy Hoyer. Ewald Harrer ma ponad 25 lat doświadczenia w pracy z maszynami do produkcji miazgi i urządzeniami stosowanymi w przemyśle papierniczym, a także ogromną wiedzę z tego zakresu.

Bardziej ekologiczny kierunek

W ostatnich latach w przemyśle papierniczym pojawiły się nowe kierunki rozwoju, co wynika zarówno z reakcji na zwiększenie popytu, jak i z wagi, którą przykłada się obecnie do kwestii klimatu i środowiska.

„Znakomita większość innowacji, które obserwujemy dzisiaj w przemyśle papierniczym, wynika z chęci jego dostosowania do trendów proekologicznych. Przemysł papierniczy chłonie mnóstwo energii, a producenci są bardzo zainteresowani zmniejszeniem zarówno jej zużycia, jak i poziomu oddziaływania na środowisko, dzięki zastosowaniu bardziej efektywnych rozwiązań. Za przykład można podać zużycie ogromnych ilości wody w procesie produkcji, które osiąga zawrotny poziom100 litrówna kilogram papieru. Znakomitą część tej wody można odzyskać, aby zmniejszyć ilość wytwarzanych ścieków” – dodaje Ewald Harrer.

Papierowe kombinezony zapewniają ochronę przed ogniem

Rozwój nowych produktów także stanowi istotną siłę napędową kryjącą się za innowacjami w przemyśle papierniczym. Producenci mają talent do wynajdywania całkowicie nowych zastosowań dla produktów z papieru.

„Miazga i papier są obecnie wykorzystywane do całej gamy różnych zastosowań. Używa się ich, na przykład, jako obicia w samochodach. Potrafimy także wytwarzać z takich materiałów ognioodporne kombinezony, które chronią strażaków. Tak wysoki poziom innowacyjności przekłada się na nieustanne zapotrzebowanie na nowe metody i maszyny do produkcji” – mówi Ewald Harrer. 

Newsmail signup

Otrzymuj najświeższe informacje

Zapisz mnie

Imię i nazwisko*

Tytuł*

Firma*

Kraj*

E-Mail*

* required fields

Wybierz :

Usuń subskrybcję